Welcome To The Nerd Side

Bafta 2021: Αυτοί είναι οι νικητές

Σάρωσε για ακόμη μία φορά το Nomadland

Share

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on email
Share on linkedin

Το Nomadland ήταν ο μεγάλος νικητής της 74ης απονομής των βραβείων BAFTA αφού κέρδισε το βραβείο της καλύτερης ταινίας. Η ταινία ήταν υποψήφια σε επτά κατηγορίας και κέρδισε στις τέσσερις από αυτές, μεταξύ των οποίων και το βραβείο της καλύτερης ηθοποιού Α’ γυναικείου ρόλου.

Το βραβείο Α’ ανδρικού ρόλου πήγε στον Anthony Hopkins για την ταινία The Father.

Με ειδικό βραβείο για την συνεισφορά του στον βρετανικό κινηματογράφο. Τιμήθηκε ο Noel Clarke.

Αναλυτικά τα βραβεία:

Καλύτερη ταινία

Νικητής: Nomadland

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• The Father

• The Mauritanian

• Promising Young Woman

• The Trial of the Chicago 7

Καλύτερη βρετανική ταινία

Νικητής: Promising Young Woman

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Calm With Horses

• The Dig

• The Father

• His House

• Limbo

• The Mauritanian

• Mogul Mowgli

• Rocks

• Saint Maud

Καλύτερη Ηθοποιός (αρόλος)

Νικήτρια: Frances McDormand – Nomadland

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Bukky Bakray – Rocks

• Radha Blank – The Forty-Year-Old Version

• Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

• Wunmi Mosaku – His House

• Alfre Woodard – Clemency

Όσκαρ 2021: Αυτοί είναι οι υποψήφιοι

Καλύτερος Ηθοποιός (α’ ρόλος)

Νικητής: Sir Anthony Hopkins – The Father

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:    

• Riz Ahmed – Sound of Metal

• Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

• Adarsh Gourav – The White Tiger

• Mads Mikkelsen – Another Round

• Tahar Rahim – The Mauritanian

Καλύτερη ηθοποιός (βρόλος)

Νικήτρια: Yuh-Jung Youn – Minari

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Niamh Algar – Calm With Horses

• Kosar Ali – Rocks

• Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

• Dominique Fishback – Judas and the Black Messiah

• Ashley Madekwe – County Lines

Καλύτερος ηθοποιός (βρόλος)

Νικητής: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Barry Keoghan – Calm With Horses

• Alan Kim – Minari

• Leslie Odom Jr – One Night In Miami…

• Clarke Peters – Da 5 Bloods

• Paul Raci – Sound of Metal

Καλύτερη σκηνοθεσία

Νικητής: Nomadland – Chloé Zhao

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:    

• Another Round – Thomas Vinterberg

• Babyteeth – Shannon Murphy

• Minari – Lee Isaac Chung

• Quo Vadis, Aida? – Jasmila Žbanić

• Rocks – Sarah Gavron

Καλύτερος ανερχόμενος αστέρας (ψήφος κοινού)

Νικητής: Bukky Bakray

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Kingsley Ben-Adir

• Morfydd Clark

• Ṣọpẹ́ Dìrísù

• Conrad Khan

Καλύτερο ντεμπούτο από Βρετανό σεναριογράφο, σκηνοθέτη και παραγωγό

Νικητής: His House – Remi Weekes (σεναριογράφος/σκηνοθέτης)

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Limbo – Ben Sharrock (σεναριογράφος / σκηνοθέτης), Irune Gurtubai (παραγωγός)

• Moffie – Jack Sidey (σεναριογράφος / παραγωγός)

• Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (σεναριογράφοι)

• Saint Maud – Rose Glass (σεναριογράφος / σκηνοθέτης), Oliver Kassman (παραγωγός)

Καλύτερη Ξενόγλωσση ταινία

Νικητής: Another Round

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Dear Comrades!

• Les Misérables

• Minari

• Quo Vadis, Aida?

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Νικητής: My Octopus Teacher

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Collective

• David Attenborough: A Life on Our Planet

• The Dissident

• The Social Dilemma

Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων

Νικητής: Soul

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Onward

• Wolfwalkers

Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο

Νικητής: Promising Young Woman – Emerald Fennell

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Another Round – Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg

• Mank – Jack Fincher

• Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson

• The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Καλύτερο προσαρμοσμένο σενάριο

Νικητής: The Father – Christopher Hampton, Florian Zeller

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• The Dig – Moira Buffini

• The Mauritanian – Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven

• Nomadland – Chloé Zhao

• The White Tiger – Ramin Bahrani

Καλύτερη πρωτότυπη μουσική επένδυση

Νικητής: Soul – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Mank – Trent Reznor, Atticus Ross

• Minari – Emile Mosseri

• News of the World – James Newton Howard

• Promising Young Woman – Anthony Willis

Καλύτερη διεύθυνση φωτογραφίας

Νικητής: Nomadland – Joshua James Richards

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt

• Mank – Erik Messerschmidt

• The Mauritanian – Alwin H Küchler

• News of the World – Dariusz Wolski

Καλύτερη ενδυματολογία

Νικητής: Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Ammonite – Michael O’Connor

• The Dig – Alice Babidge

• Emma – Alexandra Byrne

• Mank – Trish Summerville

Καλύτερο Μοντάζ

Νικητής: Sound of Metal – Mikkel EG Nielsen

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• The Father – Yorgos Lamprinos

• Nomadland – Chloé Zhao

• Promising Young Woman – Frédéric Thoraval

• The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Καλύτερη σκηνογραφία

Νικητής: Mank – Donald Graham Burt, Jan Pascale

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• The Dig – Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

• The Father – Peter Francis, Cathy Featherstone

• News of the World – David Crank, Elizabeth Keenan

• Rebecca – Sarah Greenwood, Katie Spencer

Καλύτερο μακιγιάζ
Νικητής: Ma Rainey’s Black Bottom – Matiki Anoff, Larry M Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• The Dig – Jenny Shircore

• Hillbilly Elegy – Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle

• Mank – Kimberley Spiteri, Gigi Williams

• Pinocchio – Mark Coulier

Καλύτερου ήχου

Νικητής: Sound of Metal – Jamie Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortes, Michelle Couttolenc

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Greyhound – nominees TBC

• News of the World – Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney

• Nomadland – Sergio Diaz, Zach Seivers, M Wolf Snyder

• Soul – Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker

Καλύτερα ειδικά εφέ

Νικητής: Tenet – Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Greyhound – Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt

• The Midnight Sky – Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins

• Mulan – Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury

• The One and Only Ivan – Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher

Καλύτερο Casting

Νικητής: Rocks – Lucy Pardee

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Calm With Horses – Shaheen Baig

• Judas and the Black Messiah – Alexa L Fogel

• Minari – Julia Kim

• Promising Young Woman – Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu

Καλύτερη Βρετανική ταινία μικρού μήκους

Νικητής: The Present

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• Eyelash

• Lizard

• Lucky Break

• Miss Curvy

Καλύτερη βρετανική ταινία κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους

Νικητής: The Owl and the Pussycat

Υπόλοιπες υποψηφιότητες:

• The Fire Next Time

• The Song of A Lost Boy

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Πρόσφατα

Διαβάστε όλα τα τελευταία νέα:

Πάνος Σιρμανίτσας

Η σταρ του Χόλιγουντ κάνει δυναμικό comeback σε ένα ρόλο που δεν την έχουμε συνηθίσει

Panagiotis Kefis

Δώρο με κάθε προπαραγγελία τα απίθανα noise-cancelling ακουστικά FreeBuds 4i και FreeBuds Pro!

Panagiotis Kefis

Λίγες ημέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία του Mario Golf Super Rush, συγκεντρώσαμε όλα τα Special Shots και τα Special Dash για όλους …

Panagiotis Kefis
Πάνος Σιρμανίτσας
Πάνος Σιρμανίτσας

Διαβάστε τα τελευταία μας Reviews:

Panagiotis Kefis
Panagiotis Kefis

«Αν περάσεις την πόρτα τελειώσαμε…»

Panagiotis Kefis

To [….] παιχνίδι όλων των εποχών

Panagiotis Bisarakis

Όπλα, υπερδυνάμεις και Sci-fi!! Χρειάζεται κάτι άλλο?

Panagiotis Kefis

Ακόμα και οι πιο μαγικοί κόσμοι έχουν τις ατέλειες τους

Panagiotis Bisarakis

Διαβάστε την άποψη μας για το παιχνίδι welcome drink του PS5